Facebook open

Leczniczy, niemal podalpejski mikroklimat, malownicze krajobrazy Beskidu Sądeckiego, bliski kontakt z naturą, lecznicze wody mineralne i kameralna atmosfera Żegiestowa-Zdroju (w gminie Muszyna) sprawiają, że można tu podreperować zdrowie, odpocząć od zgiełku dnia codziennego i zregenerować siły.

 „Kto raz był w Żegiestowie, ten tęskni nieustannie za jego ożywczym powietrzem, za jego czarującym krajobrazem, za jego zdumiewającymi widokami, za jego szumiącymi zdrojami, za jego cichym ustroniem, w którym się spokój duszy hartuje do zwycięskiej walki z wszelkimi moralnymi i fizycznymi cierpieniami, jakie nasze wnętrza nurtują, a od których, aby się uwolnić w szumnym zgiełku zagranicznych zdrojowisk, na próżno częstokroć zadajemy sobie pracę”. Tymi słowami znany lekarz, profesor i polityk, Józef Dietl już w połowie XIX wieku wychwalał walory turystyczne i uzdrowiskowe Żegiestowa.

ŻEGIESTÓW-ZDRÓJ – HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ

Polska na zdrowie zegiestow kosciol
Według przekazów już w XVIII wieku znane były lecznicze właściwości występujących tu wód mineralnych, a najpopularniejszą wodę Maryja rozwożono w drewnianych naczyniach po całej Galicji. Jednak za właściwy początek uzdrowiska uważa się rok 1846. Wtedy to Jakub Ingacy Medwecki, węgierski szlachcic i ówczesny kierownik kąpielisk w Muszynie, odkrył w dolinie Szczawnego Potoku źródła wody mineralnej, wykupił od miejscowych chłopów tereny, na których biły źródła i rozpoczął budowę pierwszych pensjonatów i łazienek. Pierwsze źródło zostało nazwane Anna (na cześć żony Medweckiego) i uważane było wówczas za najsilniejszą szczawę żelazistą w Europie.Dzieło ojca kontynuował syn, Karol Medwecki, który przyczynił się do rozkwitu i popularności miejscowości do tego stopnia, że trzeba było w prasie drukować ogłoszenia o braku miejsc i zniechęcać gości do przyjazdu, jeśli nie mieli rezerwacji. To wtedy powstały Dom Zdrojowy, piękne wille, pensjonaty i Nowe Łazienki. I wojna światowa doprowadziła do dewastacji zdroju, który za sprawą spółki Żegiestów Zdrój powrócił do grona najlepszych polskich uzdrowisk w okresie międzywojennym. Wtedy też powstały najpiękniejsze wille: Zamek, Polonia, Elżka, Malutka, Orlątko czy Biały Orzeł oraz ogromny gmach Wiktora. II wojna światowa ponownie przerwała jego rozkwit, a dzieło zniszczenia dokończyła nacjonalizacja. Dzisiaj uzdrowisko powoli wraca do dawnej świetności, za sprawą władz gminy oraz prywatnych inwestorów.Żegiestów znajduje się na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, a kuracjuszom i turystom oferuje malownicze widoki, specyficzny mikroklimat oraz lecznicze wody mineralne.

ŻEGIESTÓW-ZDRÓJ – ZDROWIE I URODA

Polska na zdrowie zegiestow masazUzdrowisko posiada dwie strefy ochrony uzdrowiskowej na terenie Żegiestowa-Zdroju oraz przysiółku Łopata Polska i cztery ujęcia wód leczniczych. Są to szczawy nasycone naturalnym dwutlenkiem węgla, bogate w cenne składniki, takie jak: magnez, wapń, brom, jod i żelazo. Zalecane przede wszystkim do picia i inhalacji. Wody żegiestowskie są pomocne w leczeniu chorób przewodu pokarmowego i układu moczowego oraz posiadają wskazania prewencyjne przy eliminowaniu czynników ryzyka miażdżycy, zatruć metalami ciężkimi, nerwic, osteoporozy i stymulowaniu wzrostu odporności organizmu.Polska na zdrowie zegiestow kajaki

ŻEGIESTÓW-ZDRÓJ – ATRAKCJE I RELAKS

Polska na zdrowie zegiestow kajakiDo najciekawszych zabytków Żegiestowa należą: unikatowa, bo wybudowana z drewna i kamienia, bojkowska cerkiew (dzisiaj kościół św. Anny), kościół św. Kingi z początku XX wieku, liczne kapliczki oraz tunel kolejowy budowany w latach 1874-76. Najbardziej popularną wśród turystów atrakcją jest spływ Popradem (kajakowy lub pontonowy), który odbywa się między Starą Lubowlą na Słowacji i ujściem rzeki do Dunajca pod Nowym Sączem. Najpopularniejszy jest odcinek między Muszyną a Żegiestowem. W okolicy nie brakuje też malowniczych szlaków pieszych i rowerowych. Żegiestów jest pierwszym polskim uzdrowiskiem położonym na Rowerowym Szlaku Wód Mineralnych. Na blisko 33-kilometrowym odcinku szlaku wyznaczonego na terenie gminy Muszyna znajduje się 13 oznakowanych przystanków rowerowych, przy których można odpocząć i zregenerować siły, pijąc orzeźwiające wody mineralne bogate w cenne pierwiastki i minerały.
Jan Paweł II mawiał, że „W górach niknie bezładny zgiełk miasta, panuje cisza bezimiennych przestrzeni, która pozwala człowiekowi wyraźniej usłyszeć wewnętrzne echo głosu Boga”. Każdy kto chciałby poczuć piękno i magię gór w połączeniu z dobrą muzyką oraz poznać tajniki kuchni regionalnej i siły drzemiącej w żegiestowskich wodach powinien wybrać się na coroczną imprezę plenerową Festiwal Piosenki Turystycznej „Babie Lato”.Polska na zdrowie zegiestow panorama


 ŻEGIESTÓW-ZDRÓJPROFIL LECZNICZY

choroby reumatologiczne

choroby układu trawienia

choroby nerek i dróg moczowych


CZYTAJ WIĘCEJ...

PERŁA KARKONOSZY – JELENIA GÓRA CIEPLICE

MAZURSKI ZDRÓJ ZAPRASZA – GOŁDAP

PERŁA PODKARPACKICH UZDROWISK – IWONICZ-ZDRÓJ

UZDROWISKO KOPALNIA SOLI "WIELICZKA"

DZIECKO W UZDROWISKU

DO UZDROWISK PO ZDROWIE I URODĘ

 

 

 

Podobne artykuły

Hotel Grand Lubicz, położony w malowniczej nadmorskiej miejscowości Ustka, jest rajem dla miłośników przyrody i pieszych wędrówek. Połączono tu zdrowie z urodą i rehabilitację z wypoczynkiem. Piękne stylowe wnętrza i najwyższa jakość świadczonych usług sprawią, że zechcesz tu wracać.
Szeroka piaszczysta plaża, otoczenie lasu sosnowego, uzdrowiskowy klimat oraz najnowocześniejszy na Pomorzu pięciogwiazdkowy Hotel Grand Lubicz – Uzdrowisko Ustka wspólnie tworzą idealne miejsce do rodzinnego wypoczynku.
Villa Park to miejsce wyjątkowe, zlokalizowane w sercu najsłynniejszego polskiego uzdrowiska, w Ciechocinku, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Zdrojowego. Zapraszamy do SPA w Hotelu Villa Park, który w konkursie Perfect SPA Awards 2018 otrzymał Nagrodę Specjalną.
Gmina Iwonicz-Zdrój to jeden z najpiękniejszych, najbardziej malowniczych zakątków województwa podkarpackiego. Położona na skraju Beskidu Niskiego odznacza się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi, przyrodniczymi i klimatycznymi.
Borowina jest jednym z najcenniejszych darów natury. Wykorzystuje się ją do leczenia stanów zapalnych, schorzeń mięśni, kości i stawów, a nawet chorób kobiecych. Dodatkowo, po zabiegach borowinowych skóra jest gładka jak aksamit.
Czerwiec obfituje w wielkie wydarzenia. Kolejnym z nich będzie pierwszy dzień lata, 21 czerwca, kiedy pierwszych goœści przyjmie nowy obiekt w uzdrowisku Solec-Zdrój. Malinowy Raj Mineral Hotel to najnowszy obiekt należący do sieci Malinowe Hotele.

baner Norden Cosmetics

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

Perfect SPA Awards

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj hotel

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj daySPA

Phytomer 300x300

 

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA International

Perfect SPA Hotel 2021 HISZPANIA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 EUROPA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 Świat

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz