fbpx

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

CHCESZ WYJECHAĆ DO HOTELU LUB PENSJONATU? SPRAWDŹ, JAKIE OBOWIĄZUJĄ PROCEDURY

Hotel Aurora - Hotel SPA z basenem nad morzem.

Od 4 maja hotele, pensjonaty i obiekty noclegowe znów mogą przyjmować gości. 18 maja dopuszczono w nich funkcjonowanie restauracji i gabinetów SPA. Sprawdź, jakie obowiązują procedury i obostrzenia?

18 maja wdrożony został trzeci etap odmrażania gospodarki w związku z epidemią COVID-19, na który hotelarze czekali z utęsknieniem. Po wcześniejszym (4 maja) otwarciu hoteli, pensjonatów i obiektów noclegowych, hotelarze i goście nie mogli się doczekać zgody na otwarcie restauracji hotelowych oraz stref SPA & wellness, w tym basenów. Gabinety kosmetyczne są czynne  od 18 maja, od 30 maja dopuszczono funkcjonowanie salonów masażu, a od 6 czerwca w hotelach mogą zacząć działać również baseny, siłownie i kluby fitness.

reklama

PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OBIEKTACH NOCLEGOWYCH W TRAKCIE EPIDEMII COVID-19

Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektor Sanitarny opracowali wytyczne dla funkcjonowania hoteli i obiektów noclegowych w trakcie trwania epidemii. Pełny wykaz znajdziesz na stronach Ministerstwa Rozwoju czy Polskiej Organizacji Turystycznej. My wybraliśmy zagadnienia najważniejsze z praktycznego punkty widzenia, dotyczące codziennego funkcjonowania obiektów i ich gości.

Nie możesz się doczekać wyjazdu? Zastanawiasz się, jak będzie wyglądał teraz twój pobyt w hotelu? Sprawdź, jakich ograniczeń i procedur możesz się tam spodziewać?

HOTELE W PEŁNI OTWARTE, ALE Z ZALECANYMI ŚRODKAMI OSTROŻNOŚCI

Wszyscy goście oraz potencjalni klienci muszą być na wstępie informowani o procedurach bezpieczeństwa zastosowanych w związku z wirusem COVID-19 w hotelu, pensjonacie czy obiekcie nocletowym.

Formalności mają być ograniczone do minimum, tak aby goście jak najmniej czasu spędzali przy recepcji.

Obowiązuje przestrzeganie wymaganego dystansu pomiędzy personelem a gośćmi – minimum 2 metry.

W recepcji zaleca się wprowadzenie możliwości zakupu maseczek ochronnych. W wielu obiektach obiekty otrzymują zapasową maseczkę wraz z kluczami czy kartą do pokoju.

Na bieżąco muszą być dezynfekowane ogólnodostępne toalety, windy, blaty recepcyji (po każdym gościu), klamki, poręcze, uchwyty, stoły, siedzenia, klawiatury komputerów oraz inne, często dotykane urządzenia i powierzchnie.

Na terenie hotelu muszą się znaleźć dostępne dla gości dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk, a w szczególności przy wejściach na teren obiektu, w recepcji, przy wejściu do wind, punktów gastronomicznych oraz przy wyjściu z toalet.

Zalecane jest systematyczne wietrzenie wszystkich pomieszczeń wspólnych, bądź ozonowanie (lub dekontaminacja w innej dostępnej technologii), w wyznaczonym do tego czasie.

ILU GOŚCI MOŻE PRZEBYWAĆ W HOTELU?

Maksymalna liczba gości w hotelu to ilość dostępnych pokoi pomnożona przez dwie osoby.

Dodatkowo, przed wejściem do hotelu i w recepcji, w widocznym miejscu powinna się znaleźć informacja o maksymalnej liczbie gości mogących jednocześnie przebywać w danej części obiektu

Wprowadzono też bezwzględny zakaz przebywania w obiekcie osób nie zakwaterowanych w nim.

reklama

POSIŁKI DLA GOŚCI W HOTELU

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. To dobra wiadomość. Ciągle istnieje zakaz organizowania posiłków w formie bufetu – i ten zapewne długo jeszcze nie zostanie zniesiony. Jedzenie musi być podawane do stolików, a odległość od krańca blatu jednego stolika do krańca blatu drugiego stolika powinna wynosić minimum 1,5 m lub 1 m w przypadku oddzielenia stolików przegrodami wystającymi minimum 1 m ponad blat.

Goście w restauracjach muszą nosić maski, ale tylko do czasu zajęcia miejsca przy stoliku. Przy stoli nie trzeba nosić masek

Wymagana jest dezynfekcja rąk przy wejściu na teren lokalu. Musi być też ściśle ustalona i kontrolowana maksymalna liczba gości przebywających równocześnie w restauracji czy kawiarni. Po zakończeniu obsługi gości, stoliki powinny być każdorazowo dezynfekowane.

Z sali jadalnej muszą być usunięte wszelkiego rodzaju dodatki, tj. wazony, sztućce do samodzielnego pobierania, serwetniki, cukier itp. Te z nich, które są niezbędne (jak serwetki czy przyprawy), wydawać będzie obługa, bezpośrednio do złożonego zamówienia.

Kucharze oraz kelnerzy mają obowiązek nosić maseczki oraz rękawiczki.

ZASADY DOTYCZĄCE KORZYSTANIA Z POKOI I ICH SPRZĄTANIA

Codzienne, rutynowe sprzątanie pokoi zostaje ograniczone do minimum – tylko na życzenie klienta.

Wprowadzono też zakaz używania hotelowych suszarek nadmuchowych w łazienkach pokojowych.

Po zakończeniu pobytu gościa pokoje mają być dokładnie sprzątnięte, z dezynfekcją wszystkich powierzchni dotykowych (w tym oparcia krzeseł), sprzętów (np. pilotów) i łazienki włącznie oraz gruntownym wywietrzeniem pomieszczenia lub po sprzątnięciu pomieszczenia - dokonaniem ozonowania/ zamgławiania/ dekontaminacji z użyciem innych dedykowanych technologii.

Pokój można ponownie wynająć po zakończeniu dezynfekcji po czasie zgodnym z instrukcją urządzenia służącego do dekontaminacji, alb zaleceń producenta zastosowanych technologii.

SPA W DOBIE KORONAWIRUSA

SPA, zwłaszcza strefa sucha z gabinetami zabiegowymi, to obok strefy gastronomicznej najbardziej higieniczne miejsce w całym hotelu. Od 18 maja obowiązują w niej takie same wytyczne, jak w salonach fryzjerskich i kosmetycznych, a od 30 maja w salonach masażu. Większość z nich to zasady od zawsze stosowane przez obsługę SPA, jak jednorazowa bielizna udostępniana gościom, dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu itp.

Pracownicy obowiązani są do używania jednorazowych maseczek ochronnych i/lub przyłbic, albo gogli oraz noszenia rękawiczek przy wykonywaniu zabiegu (jeśli rodzaj wykonywanego zabiegu na to pozwala) – zmienianych każdorazowo po wykonaniu usługi.

Klienci powinni przychodzić bez osób towarzyszących, zabiegi umawiać telefonicznie, nie używać telefonów komórkowych (to też żadna nowość w etykiecie SPA) oraz zasłaniać nos i usta i nosić rękawiczki, jeśli zabieg na to pozwala.

Zalecana jest rezygnacja z serwowania ciepłych napojów. SPA będzie zapewniało wodę (czy inne napoje) w opakowaniach jednorazowych lub podawaną przez personel w kubkach jednorazowych z dystrybutora.

KONFERENCJE I DYSKOTEKI W HOTELACH

Po 6 czerwca, ostatnimi pomieszczeniami, które nie będą mogły być użytkowane będą dyskoteki.

Od 30 maja w plenerze, a od 6 czerwca również we wnętrzach będzie można organizować wesela, uroczystości rodzinne, a także konferencje czy inne spotkania biznesowe, w określonych warunkach sanitarnych, do 150 osób.

REKREACJA W HOTELU – CZY MOŻNA KORZYSTAĆ ZE SPRZĘTÓW SPORTOWYCH?

Jak już wyżej napisaliśmy, z użytkowania wyłączone są baseny czy sale fitness. Można natomiast wypożyczać sprzęt hotelowy, taki jak rowery, kajaki, kijki nordic walking itp. Po każdym użyciu pracownicy obiektu mają obowiązek poddać sprzęt dezynfekcji.

ZASADY OBOWIĄZUJĄCE PRACOWNIKÓW

Pracownicy mają obowiązek nosić osłonę nosa i ust, ewentualnie przyłbicę oraz rękawice ochronne podczas wykonywania obowiązków.

Muszą też zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane 2 metry).

Personel sprzątający powinien być wyposażony i przestrzegać używania jednorazowej maseczki, rękawiczek, a w razie potrzeby jednorazowego fartucha z długim rękawem.

Pracownicy muszą też być przeszkoleni z protokołem postępowania w razie podejrzenia u siebie lub gości możliwości zakażenia koronawirusem. Wiąże się to z odizolowaniem potencjalnie zarażonej osoby, przeprowadzeniem dezynfekcji pomieszczeń, w których przebywała, ustaleniem listy pracowników i klientów obecnych w tym czasie w obiekcie oraz wstrzymaniem przyjmowania gości, powiadomieniem właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej i stosowanie się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.

BEZPIECZNE HOTELE

Z wywiadów przeprowadzonych w obiektach szykujących się do powrotu do działalności wiemy, że znakomita większość z nich od dawna przygotowuje się na NOWE OTWARCIE i planuje wdrożenie tych, a także wielu innych procedur, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno gościom, jak i pracownikom oraz ich rodzinom.

CZYTAJ TEŻ:

BEZPIECZNY HOTEL – Co to dzisiaj znaczy? I w których hotelach jest bezpiecznie?

 

 

Kiedyś, mówiąc „bezpieczny hotel”, mieliśmy na myśli obiekt stosujący się do zasad BHP. Dzisiaj wyrażenie to nabrało nowego znaczenia. W którym hotelu poczujesz się bezpiecznie?
Dlaczego właśnie teraz, w czasie wciąż trwającej epidemii, najlepiej wybrać się do SPA? I czy SPA na pewno jest dla nas bezpieczne?
Bezpieczny basen. Czy w dobie koronawirusa takie baseny w ogóle istnieją? Chlor zabija wirusy. Woda w basenach, jacuzzi, SPA i wodnych placach zabaw jest więc bezpieczna. Kluczem do pełnego bezpieczeństwa jest zachowanie dystansu.
Przynajmniej połowa z nas to ozdrowieńcy. Zdumiewające wyniki badań na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w uzdrowisku Muszyna  – podaje Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.
PARTNERZY NAJLEPSZYCH SPA

Społeczność

reklama
NASZE WYDAWNICTWA

Perfect SPA Awards

logo SPAeden.pl

Wydawca portalu: Semana Sp. z o.o.

Społeczność

© 2021 Spaeden All Rights Reserved.Design & Development by Conor