Facebook open

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Mamy drobny powód do dumy: Polska znalazła się w czwórce krajów europejskich, w których w ciągu ostatniego roku wzrosło bezpieczeństwo żywności. Lepiej niż było jest także w Irlandii, Rumunii i na Białorusi.

W klasyfikacji ogólnej w najnowszym Światowym Indeksie Bezpieczeństwa Żywnościowego, opracowanym na zlecenie firmy DuPont, Polska zajmuje jednak dopiero 17 miejce na 26 krajów europejskich. W czołówce są (w kolejności): Irlandia, Austria, Holandia, Szwajcaria, Niemcy. Na przeciwległym końcu, z najmniej bezpieczną żywnością, znalazły się: Ukraina, Bułgaria, Serbia, Rumunia, Białoruś.

A jak to wygląda w skali światowej? Najbardziej bezpieczne jedzenie jest w Stanach Zjednoczonych, natomiast dalej są kolejno: Singapur, Irlandia, Austria, Holandia, Szwajcaria, Kanada, Niemcy, Australia, Francja. Najniżej w rankingu znalazły się ubogie kraje, głównie subsaharyjskie. Ostatnie miejsce zajął Niger, a przed nim kolejno (od końca): Togo, Zambia, Mozambik, Haiti, Kongo, Sierra Leone, Madagaskar, Czad, Burundi.

Podczas przyznawania punktacji były brane pod uwagę nie tylko jakość i bezpieczeństwo jedzenia (np. zróżnicowanie diety, dostępność mikroelementów, jakość białka), ale też osiągalność cenowa i dostęp do żywności (np. wystarczalność dostaw i poziom strat żywności).

Badano również poziom otyłości. Okazało się, że z jej powodu cierpi aż 23,2 proc. naszego społeczeństwa. Jesteśmy pod tym względem na dziewiątym miejscu w Europie. Trzy pierwsze pozycje zajmują Czechy, Wielka Brytania i Rosja.

(eb)

 

 

Podobne artykuły

Znana i lubiana aktorka Dominika Ostałowska zdecydowała się na METAMORFOZĘ. Jest już po testach MRT i przystąpiła do programu LEAP, dzięki któremu ma nadzieję na znaczącą poprawę jakości swojego życia. Liczy też na to, że swoją postawą zainspiruje innych do działania i dbania o swoje zdrowie.
Do naszych sklepów niedługo trafią 34 innowacyjne produkty żywnościowe, których receptura została opracowana przez polskich naukowców. Mają one pomóc w walce z otyłością, anemią, nadciśnieniem i cukrzycą.
Otyłoœść to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim medyczny. Jest przyczyną wielu poważnych chorób nękających coraz szersze kręgi społeczeństwa. Dlaczego tyjemy? Jakie są skutki nieprawidłowych nawyków? I co zrobić, żeby nie było za późno?
O tym jakie są najczęstsze przyczyny nadwagi i dlaczego wciąż rośnie liczba osób walczących z otyłością opowiada Zofia Urbańczyk, dietetyk, koordynator ogólnopolskiej akcji informacyjno-profilaktycznej „Uwaga Nadwaga”, organizowanej przez Centra Dietetyczne Naturhouse.
Kto dziś ma czas na codzienne zakupy, gotowanie, robienie przetworów? Pożądamy jedzenia trwałego, łatwego w przechowywaniu i przygotowaniu. I tylko czasem zastanawiamy się dlaczego boli nas brzuch, dostaliśmy wysypki, nie możemy się wyspać? Za niektóre z naszych problemów mogą odpowiadać dodatki do żywności.

baner Norden Cosmetics

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

Perfect SPA Awards

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj hotel

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj daySPA

Phytomer 300x300

 

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA International

Perfect SPA Hotel 2021 HISZPANIA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 EUROPA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 Świat

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz