Facebook open

Castelles – ludzkie wieże – to symbol Katalonii, podobnie jak kościół Sagrada Familia, klub FC Barcelona i cava, legendarne wino musujące, produkowane metodą szampańską. Wszystkie stanowią emanację życiowej energii Katalończyków, którzy mocno podkreślają swe poczucie odrębności.

 Tekst: Witold Zych

Ciepły wieczór. Dziedziniec domu w Vilafranca de Penedés, katalońskiego miasteczka położonego 50 km od Barcelony, zapełnia się ludźmi. Starsi przekazują sobie wiadomości dnia, dzieci gonią się i przepychają, mężczyźni wymieniają silny uścisk dłoni. Są tu wszyscy przedstawiciele lokalnej społeczności – sklepikarz, nauczycielka, bezrobotny, ktoś z magistratu... Dzieci i emeryci.Katalonia energia zycia plaza

Nagle gwar przecina cicha komenda. W kompletnej ciszy, wypełnionej elektryzującą energią, dorośli tworzą kilkudziesięcioosobowy, połączony silnymi ramionami, krąg. Po ich plecach wspinają się młodsi, na nich kolejni… W ciągu kilkunastu sekund rośnie siedmiopiętrowa ludzka wieża. Jej zwieńczeniem jest sześcioletnia dziewczynka, która ze zręcznością małpki wspina się na wysokość liści górującej nad dziedzińcem palmy. Przez sekundę zamiera wyprostowana na szczycie i zsuwa się w dół. Wieża rozpada się, ludzie rozchodzą, powraca gwar i śmiech. Tej nocy mieszkańcy Vilafranca jeszcze kilkanaście razy skupią całą swoją energię, by stworzyć symbol katalońskiej jedności i determinacji – castelle.Katalonia energia zycia Wieza z ludzi

Tradycja budowania wież z ludzi ma blisko dwieście lat i wywodzi się z religijnych tańców „balls dels Valencians”, znanych już w XV w. Jak mówią Katalończycy – Hiszpania ma corridę, a my castelles. Oglądanie treningu jest przeżyciem na poły mistycznym – więcej jest tu budowania ducha współpracy, niż sportowych akrobacji.
Podstawę wieży tworzą „baixo”, na swych ramionach mają „enxanetes” – dzieci i nastolatki wspinające się na wysokość kilkunastu metrów bez żadnej asekuracji. Jedynym zabezpieczeniem jest kask i tłum ludzi na dole, który pomoże zamortyzować ewentualny upadek. Najwyższe wieże mają po 8-10 „ludzkich” pięter. Ich podstawę może tworzyć nawet 700 osób, gdzie każda z 1400 rąk jest tak samo ważna.
Castellers de Vilafranca to najbardziej znana i utytułowana grupa budująca castelle. Działa od 1948 roku, obecnie należy do niej około 400 osób, które promują tę tradycję na całym świecie, występując na licznych festiwalach. W 2010 roku odwiedziła także Kraków, gdzie zaprezentowała swoje umiejętności na Rynku Głównym.Katalonia energia zycia festyn

Blisko 150 lat temu Josep Raventós i Fatjó, zainspirowany podróżą do Francji, wyprodukował w rodzinnym Sant Sadurní d`Anoia pierwsze hiszpańskie wino musujące wytwarzane metodą szampańską. Tradycja głosi, że by zapewnić mu optymalne warunki do fermentacji i dojrzewania umieścił je w naturalnej piwnicy (po katalońsku „cava” to jaskinia). W kolejnych latach Sant Sadurní i otaczający go region Penedés, wyrosły na stolicę cavy – produkuje się tu 95% tego popularnego na świecie hiszpańskiego wina musującego.Katalonia energia zycia Cava

Najbardziej znane bodegi wytwarzające wino cava to Codorníu (najstarsza i największa), Freixenet, Torres, Vilarnau, Alta Alella. Najtańsza butelka kosztuje 5 euro, najdroższe przekraczają 35 euro. Ale to i tak zaledwie połowa ceny oryginalnego szampana, choć smakiem i jakością cava nie ustępuje mu ani trochę.
Najczęściej używane szczepy winogron do produkcji to macabeo, parellada oraz xarello. Proste wina mają aromat zdominowany przez zielone jabłka, cytrusy i ananasy. Odmiana xarello wzbogacona jest o smak miodu i orzecha włoskiego. Aby wino mogło być uznane za cavę, należy spełnić bardzo restrykcyjne wymagania.Katalonia energia zycia ugniatanie winogron


Tradycyjna metoda szampańska produkcji wina polega na drugiej fermentacji, bezpośrednio w butelce, pochylonej lekko w stronę korka. Uzyskuje ono wtedy naturalne bąbelki (zwykłe wina musujące są „gazowane” dwutlenkiem węgla). Metoda ta wymaga „pieszczenia” wina – przez miesiące trzeba raz dziennie potrząsać butelką i obracać ją o 1/8 obrotu wokół własnej osi, przy okazji kierując delikatnie szyjką w dół. Postępuje się tak aż do momentu, gdy butelka znajdzie się w pozycji pionowej, korkiem w dół. Ten manualny proces zastąpiony został maszynami obracającym całe palety z butelkami, jednak w najlepszych wytwórniach nadal wykonują go ludzie.
Na koniec trzeba jeszcze pozbyć się osadu powstałego ze sfermentowanych drożdży. Jak to zrobić, nie tracąc całej zawartości wybuchowej butelki? Niegdyś pozwalano by osad samoczynnie wydostawał się z butelki wraz z niewielką ilością piany. Dzisiaj zamraża się trunek wraz z osadem, znajdujący się w szyjce i usuwa lodowy korek po otwarciu, a następnie uzupełnia napój i ponownie korkuje.Katalonia energia zycia testowanie wina


JAKĄ CAVE WYBRAĆ?


Istnieje podział cavy ze względu na zawartość cukrów:
Brut Nature – 0-3 g cukrów na litr
Extra Brut – do 6 g
Brut – do 12 g
Extra Seco – 12-17 g
Seco – 17-32 g
Semiseco – 32-50 g
Dulce – ponad 50 g
oraz okres dojrzewania metodą szampańską:
Joven (lub bez określenia) – 9-15 miesięcy dojrzewania w butelce
Reserva – 15-30 miesięcy
Gran Reserva – ponad 30 miesięcy.


Katalonia energia zycia szmpan

 

Podobne artykuły

Szmaragdowe zatoki, dzikie plaże, megalityczne budowle i brak tłumów. Jeden z ostatnich rajskich zakątków Europy! Zapraszam na Minorkę, według mnie najpiękniejszą, a na pewno najspokojniejszą wyspę Morza Śródziemnego.
Wybrzeże Słońca, Światła czy Tropików? A może Gorące lub Dzikie? Prezentujemy wszystkie wybrzeża słonecznej Hiszpanii. A przy okazji polecamy najlepsze SPA.
Soczysta zieleń wzgórz, błękit nieba, lazur oceanu i złote piaski na plaży – wybrzeże Zielonej Hiszpanii miejscami do złudzenia przypomina Karaiby. Jedynie temperatura wody nie pozwala się do końca zapomnieć, ale latem i wczesną jesienią tutejsze zatoczki doskonale nadają się do kąpieli.
Kto słyszał o hiszpańskim regionie La Rioja, na pewno wie o słynnym czerwonym winie i przebiegającym tędy pielgrzymkowym Szlaku św. Jakuba (Camino de Santiago). Ale najmniejszy autonomiczny region Hiszpanii ma znacznie więcej wabiących turystów atrakcji. Oczarowuje ciszą, spokojem, wyśmienitym jedzeniem i winem, które zbudowało charakter tego regionu.
We wrześniu nastaje radosny, bachusowy czas festiwali i winnych świąt, który trwa aż do świętego Marcina, czyli do 11 listopada. To najlepszy moment na enoturystykę, wyruszenie na winne szlaki Europy oraz rozkoszowanie się dobroczynnym wpływem winoterapii.
Jeśli wakacyjny wypoczynek na plaży, to tylko oznaczonej Błękitną Flagą. W Hiszpanii jest ich najwięcej. Na wybrzeżu o łącznej długości prawie 8000 kilometrów na turystów czeka 566 plaż, 98 portów jachtowych i 5 zrównoważonych statków wycieczkowych wyróżnionych Błękitną Flagą z uwagi na ich jakość i bezpieczeństwo.

baner Norden Cosmetics

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

Perfect SPA Awards

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj hotel

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj daySPA

Phytomer 300x300

 

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA International

Perfect SPA Hotel 2021 HISZPANIA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 EUROPA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 Świat

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz