fbpx

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

20 ZASAD BEZPIECZNEGO OPALANIA

Piękna, zabrązowiona skóra kojarzy się z udanymi wakacjami. Aby jednak kąpiele słoneczne były bezpieczne i służyły urodzie, należy zachować na plaży ostrożność. Przedawkowanie słońca może mieć przykre konsekwencje.

1. Unikaj słońca w czasie najsilniejszego nasłonecznienia (godz. 11.00– ‒ 15.00).

2. Skórę do słońca przyzwyczajaj powoli, zwiększając stopniowo czas ekspozycji. Pierwszego dnia tylko 15‒20 minut opalania się. Potem ogranicz czas spędzany na pełnym słońcu do co najwyżej 2‒–3 godzin dziennie.

3. Jeśœli masz jasną karnację, unikaj opalania się w pełnym słońcu dłużej niż 30 minut dziennie.

4. Rób przerwy w opalaniu i często przebywaj w cieniu –‒ w cieniu również można się opalić.

5. Systematycznie stosuj kosmetyki z filtrami ochronnymi ze współczynnikiem SPF dobranym do twojego fototypu skóry (minimum SPF 15). Aby ochrona była skuteczna, nie żałuj kosmetyku i nakładaj go grubą warstwą. Na posmarowanie całego ciała powinno się zużyć jednorazowo ok. 30 g kremu.

6. Zabezpiecz wszystkie przebarwienia na skórze i znamiona, przyklejając w tych miejscach niewielkie plasterki lub stosując filtr przeciwsłoneczny SPF 50+ w postaci białej, grubej plamki.

7. Nie zapominaj o posmarowaniu kremem takich miejsc, jak uszy, łysina, grzbiety stóp, łydki i okolica nad kolanami.

8. Nośœ nakrycie głowy i chroń ją przed przegrzaniem.

9. Noœś przewiewne ubrania z długimi rękawami ‒– cienka koszulka bawełniana zapewnia ochronę przeciwsłoneczną odpowiadającą współczynnikowi SPF 8.

10. Chroń oczy i nośœ okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV.

11. Pamiętaj o zabezpieczeniu ust pomadką ochronną o SPF co najmniej 12.

12. Krem z filtrem nałóż na ciało około 15‒–20 minut przed wyjœściem na słońce. Nową warstwę kosmetyku dodawaj co 2‒–4 godziny, również po każdej kąpieli i spoceniu się, ponieważ z czasem każdy krem z filtrem przestaje działać.

13. Zachowaj szczególną czujnoœść, gdy wieje wiatr lub wchodzisz do wody ‒– w sytuacjach tych upał nie jest tak dokuczliwy i mamy tendencję do wydłużania kąpieli słonecznych.

14. Po kąpieli w morzu lub jeziorze wytrzyj dokładnie całe ciało ‒– kropelki wody wzmacniają działanie słońca.

15. Jeœśli stosujesz leki, upewnij się, że nie mają one działania fotouczulającego (informacja taka znajduje się w ulotce dołączanej do każdego opakowania).

16. Przed opalaniem nie używaj kosmetyków, które mogą podrażniać skórę, np. perfum lub wód toaletowych.

17. Pij dużo płynów –‒ minimum 2 litry dziennie, ale unikaj napojów słodzonych.

18. Unikaj alkoholu, tytoniu i innych używek.

19. Zdrowo się odżywiaj ‒– antyoksydanty zawarte w warzywach i owocach zmniejszają powstawanie wolnych rodników, a do takiego właœśnie zjawiska dochodzi w organizmie podczas wzmożonej ekspozycji na słońce.

20. Obserwuj znamiona na swojej skórze i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów umów się pilnie na wizytę u dermatologa.

Nie każdy może tak samo długo przebywać na słońcu. To zależy od tego, jaki mamy fototyp skóry, a zatem jak nasza skóra reaguje na promieniowanie ultrafioletowe. Od karnacji zależy też sposób ochrony przed promieniami UV.
Kolejne teksty o ochronie przeciwsłonecznej jesteśmy skłonne traktować trochę z przymrużeniem oka. Bo ileż razy można… skoro wszystko jest już jasne jak słońce. Czy na pewno? Oto 10 pytań, które wciąż zadajemy sobie, kupując preparat fotoochronny.
Czy skórę uszkodzoną przez promienie UV można naprawić? Filtr chroni ją, ale nie radzi sobie z zaburzoną już strukturą komórek. Ratunek w preparatach kosmetycznych.
Lęk przed nowotworami i przyspieszonym starzeniem skóry, czy po prostu niechęć do smażenia się na słońcu, sprawiają, że chcąc mieć pięknie wyglądającą opaleniznę, sięgamy po samoopalacze.
reklama

Społeczność

reklama
reklama

Perfect SPA Awards

Partnerzy Konkursu

logo

Redakcja
tel.: +48 886 606 054
redakcja@SPAeden.pl

Redaktor Naczelna:
Katarzyna Sołtyk
k.soltyk@semana.pl

Społeczność

© 2021 Spaeden All Rights Reserved.Design & Development by Conor