Facebook open

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Wodę można nie tylko pić, ale i jeść. To ważna informacja dla każdego, komu z trudem przychodzi picie kilku szklanek wody dziennie. Każdy składnik pożywienia zawiera jakąś ilość wody, którą możemy zaliczyć do naszego wodnego bilansu.

Tekst: dr Dorota Wydro

Jeżeli z trudem przychodzi Ci picie kilku szklanek dziennie, wystarczy zwiększyć ilość spożywanych owoców czy warzyw, a tym samym pożądanej wody. Korzystając z poniższej listy możesz wyliczyć jej ilość. Wagę produktu należy pomnożyć przez procentowy wskaźnik – otrzymamy ilość przyswojonej wody. I tak, jeżeli zjadamy pół kilograma arbuza, jest to równoznaczne z wypiciem 450 ml płynu!
Absolutnie nie zalecamy rezygnacji z picia wody w jej czystej postaci. Ale dzięki wprowadzeniu do diety dużej ilości „wodnistych” składników, możemy zapewnić organizmowi odpowiednią ilość wody, nie zmuszając się do jej bezustannego popijania.


ZAWARTOŚĆ WODY W NIEKTÓRYCH POKARMACH: 
1. 95% wody zawierają: sałata, mleko sojowe, pomidory i cukinia.
2. 90% wody zawierają: szparagi, papryka, brokuły, kapusta, kantalupa, marchew, grejpfrut, grzyby, mleko, pomarańcze, sok pomarańczowy, brzoskwinie, szpinak, małże, truskawki, arbuz.
3. 85% wody zawierają: jabłka, czarne jagody, maliny, kiwi, gruszki, ananas, śliwki, tofu i jogurt.
4. 80% wody zawierają: wiśnie, czereśnie, białe ziarniste serki typu cottage, winogrona. 
5. 75% wody zawierają: avocado, banany, pieczony dorsz, kukurydza, jajka na twardo, tuńczyk z puszki w wodzie.
6. 70% wody zawierają: pieczone ziemniaki, gotowany długoziarnisty ryż.
7. 65% wody zawierają: gotowana czarna fasola, gotowany makaron i pieczony kurczak z rożna bez skóry.
8. 60% wody zawierają: lody i pieczony łosoś.
9. 50% wody zawierają: pieczony klops z chudej wołowiny, niskotłuszczowa mozarella.
10. 35% wody zawierają: bułki, biały chleb, sery żółte.
11. Mniej niż 5% wody zawierają: płatki śniadaniowe i prażona kukurydza.

DIETA 10 SZKLANEK
A zatem, wiesz już, jakie jest twoje dzienne zapotrzebowanie na wodę. Nie wiesz tylko jak wtłoczyć w siebie te 10 szklanek przezroczystego płynu bez wyrazu? Nic prostszego – przede wszystkim pamiętaj, spoglądając na powyższą listę produktów i zawartej w nich wody, że jedząc przyswajasz tę wodę i ona także się liczy w codziennym wodnym bilansie. Brzmi zachęcająco – prawda? A zatem spróbuj. Poniższa dieta zawiera tylko 1600 kcal, a zatem po pierwsze nie pozwoli ci przytyć, a przede wszystkim nie pozwoli na odwodnienie twojego organizmu.

Śniadanie:
• 240 ml soku pomarańczowego (216 ml wody)
• 1/2 szklanki jagód (około 90 g) (78 ml wody)
• 1 szklanka płatków śniadaniowych (12 ml wody)
• 1/2 szklanki odtłuszczonego mleka (około 120 ml) (108 ml wody)

II śniadanie:
• 240 ml wody (240 ml wody) • 1 banan (około 120 g) (90 ml wody)

Lunch:
• 90 g tuńczyka z puszki w wodzie (66 ml wody)
• 2 kromki pełnoziarnistego pieczywa (około 75 g) (27 ml wody)
• 1/2 dużego pomidora w plastrach (około 90 g) (87 ml wody)
• sałata (około 15 g) (12 ml wody) 
• 1 kiwi (około 90 g) (78 ml wody)
• 240 ml niesłodzonej herbaty (240 ml wody)

Podwieczorek:
• 1 szklanka wody (240 ml)
• 240 g niskotłuszczowego jogurtu (204 ml wody)

Kolacja:
• 160 g pieczonego kurczaka bez skórki (78 ml wody)
• średni ziemniak upieczony ze skórką (około 150 g) (105 ml wody)
• kromka pieczywa (30 ml wody) 
• zielona sałata (okolo30 g) (57 ml wody)
• 60 g czerwonej papryki (54 ml wody) 
• 1 łyżka oliwy (0 ml wody) 
• 1 łyżeczka octu winnego (15 ml wody)
• 1 1/2 szklanki wody mineralnej (360 ml wody)
• 1/2 szklanki truskawek (około 90 g) (81 ml wody)

Razem: 2478 ml wody, czyli ponad 10 szklanek!

woda2ok
JA PRZECIEŻ PIJĘ KAWĘ...
Namiętni kawosze nie wiedzą, że tych kilka filiżanek aromatycznego napoju nie mogą wliczać do wodnego bilansu. Niestety badania wykazały, że dwie godziny po wypiciu szklanki kawy w organizmie pozostaje tylko 120 ml wody, podczas gdy po wypiciu napoju bezkofeinowego pozostaje jej 150 ml. Ale to jeszcze nie koniec złych nowin. Okazuje się, że po wypiciu 6 szklanek kawy organizm znajduje się w stanie odwodnienia, ale jego właściciel nie odczuwa pragnienia. Rada – jeśli nie możesz żyć bez kawy, niech każdej jej objętości towarzyszy taka sama ilość napoju bezkofeinowego. Uwaga! Podobne działanie odwadniające mają napoje alkoholowe! Pamiętaj – każdym 30g alkoholu powinna towarzyszyć szklanka neutralnego płynu!

Z GAZEM, CZY BEZ?
Obydwie mają swoich zagorzałych zwolenników. Niewątpliwie obecność dwutlenku węgla podnosi smak wody i przedłuża jej trwałość. Poza tym, pobudza przemianę materii, doskonale orzeźwia i skuteczniej gasi pragnienie. Woda niegazowana polecana jest osobom z nadkwasotą, skłonnościami do wzdęć, z zaburzeniami czynności serca. Jeśli chcemy wypijać około 2 litrów wody, powinniśmy wybrać niegazowaną, ponieważ już po kilku łyczkach gazowanej pojawia się uczucie sytości.

WODNE MENU
Przeróżnych rodzajów wód jest na półkach sklepowych coraz więcej. Powinniśmy wiedzieć co kryją w sobie butelki. I tak:
naturalne wody mineralne – pochodzą ze złóż podziemnych o stałym składzie chemicznym i zawartości makro- i mikroelementów, w ilościach i wzajemnych proporcjach korzystnych dla zdrowia. Należą do nich: Nałęczowianka, Buskowianka czy Żywiec Zdrój;
naturalne wody źródlane – również pochodzą ze złóż podziemnych, ale ich skład chemiczny i właściwości ulegają niewielkim wahaniom uwarunkowanym geologicznie. Taka woda to np. Multivita niegazowana;
wody stołowe – powstają przez wzbogacenie wody (może to być woda mineralna, destylowana lub wodociągowa) składnikami mineralnymi – takiej wody powinno się używać tylko do gaszenia pragnienia lub mieszania z trunkami. Przykładem wody stołowej jest Bonaqua;
lecznicze wody mineralne – zawierają taką ilość składników mineralnych, że mogą leczyć różne choroby przewlekłe, ich stosowanie powinno być uzgodnione z lekarzem. Przykładem są wody Zuber i Jan z Krynicy.

kuchnia

 

Podobne artykuły

Jeżeli fontanny młodości naprawdę istnieją, powinny tryskać wodą – czystą i chłodną. Nie może jej nam zabraknąć, jeśli chcemy być zdrowi, szczupli, piękni, pełni energii... To prawdziwie życiodajny i najbardziej dostępny napój.
Sięgając na półkę sklepową po wodę, warto zwrócić uwagę na informacje zawarte na etykiecie: czy jest to naturalna woda mineralna, źródlana czy lecznicza. Każda z nich ma inną wartość, właściwości i przeznaczona jest dla różnych osób.
Woda to eliksir życia i najważniejszy składnik pokarmowy. Nie może jej zabraknąć, jeśli chcemy być zdrowi, szczupli, piękni, pełni energii... Oto dziesięć wskazówek dr Doroty Wydro, jak obchodzić się z wodą?
Dieta Dash od kilku lat uważana jest przez dietetyków i lekarzy za dietę numer jeden w rankingu najlepszych diet świata. Została zaprojektowana przez naukowców, a jej skuteczność sprawdzona w wielu badaniach naukowych. Dieta Dash, obniżając ciśnienie krwi, pozwala zmniejszyć występowanie choroby niedokrwiennej serca o 15%, a udarów mózgu o 27%.
Zamiast stosować suplementy spalające tłuszcz, warto włączyć do diety naturalne produkty o działaniu przyspieszającym redukcję tkanki tłuszczowej.
Podczas wakacyjnych wyjazdów jesteśmy narażeni na wiele pokus w postaci kalorycznych i niezdrowych potraw. Jak zatem ustrzec się błędów związanych z nieprawidłowym odżywaniem?

baner Norden Cosmetics

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

Perfect SPA Awards

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj hotel

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj daySPA

Phytomer 300x300

 

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA International

Perfect SPA Hotel 2021 HISZPANIA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 EUROPA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 Świat

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz