Facebook open

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Sięgając na półkę sklepową po wodę, warto zwrócić uwagę na informacje zawarte na etykiecie: czy jest to naturalna woda mineralna, źródlana czy lecznicza. Każda z nich ma inną wartość, właściwości i przeznaczona jest dla różnych osób.

 Tekst: Sylwia Zagórska

Badania przeprowadzone wśród polskich konsumentów pokazały, że słabo rozróżniamy wody butelkowane dostępne na sklepowych półkach. Najczęściej dzielimy je na dwie podstawowe grupy: wody gazowane i niegazowane. Każdą wodę uważamy za mineralną – co nie jest zgodne z prawdą – a na dodatek 57% Polaków sądzi, że najzdrowsza jest woda wysoko zmineralizowana, a przecież to zależy dla kogo. Jak rozróżnić i wybrać właściwą dla siebie wodę?

NATURALNE WODY ŹRÓDLANE
Najczęściej sięgamy (nie zdając sobie nawet z tego sprawy) po naturalne wody źródlane. Stanowią one 75% wszystkich wód dostępnych na rynku, a należą do nich najpopularniejsze marki, jak Eden, Żywiec Zdrój czy Kropla Beskidu. To głównie wody nisko zmineralizowane, wydobywane z krystalicznie czystych źródeł, z płytszych warstw podziemnych o zmiennym składzie chemicznym. Przeznaczone są do szerokiego stosowania (w tym również do gotowania), bez ograniczeń dietetycznych czy zdrowotnych. Są doskonałe do parzenia kawy i herbaty, bo podkreślają ich smak. To dobra alternatywa dla kranówki, która jest wodą uzdatnianą, czyli poddawaną wielu procesom, aby nadawała się do spożycia i najczęściej pochodzi z rzek, gdy tymczasem wody butelkowane są wyłącznie podziemne. Wody źródlane mają bardzo małą zawartość składników mineralnych (zazwyczaj 150–500 mg/l), przez co nie nadają się do uzupełniania niedoborów biopierwiastków. Polecane są osobom z nadciśnieniem, bo zawierają mało soli. Bardzo dobrze rozpuszczają zawarte w pokarmach składniki odżywcze, czyniąc je łatwiej przyswajalnymi. Nie powinny po nie sięgać kobiety w ciąży, bo wypłukują cenne dla nich minerały. Często są dostępne w praktycznych, 5-litrowych pojemnikach.Woda zdrowia doda butelka

NATURALNE WODY MINERALNE
Wybierając wodę do picia, warto zwrócić uwagę, aby nie tylko nawadniała, ale miała dodatkowo działanie profilaktyczne, uzupełniała mikroelementy i biopierwiastki w organizmie. Do tego służą naturalne wody mineralne, które pozyskuje się z odwiertów głębinowych. Mają one stały skład chemiczny i są dość bogate w minerały. Należą do nich m.in. Staropolanka, Muszynianka czy Kryniczanka. Ponieważ często w diecie brakuje nam wapnia i magnezu, możemy je uzupełniać pijąc odpowiednio zmineralizowaną wodę. Najlepiej, aby ich proporcja wynosiła 2:1 – wapnia do magnezu, bo taki jest stosunek tych pierwiastków w naszych kościach. Wypijając półtoralitrową butelkę wody, możemy dostarczyć organizmowi nawet 30-50% dziennego zapotrzebowania na te pierwiastki – to jak wypicie jednej szklanki mleka.
Wody wysoko zmineralizowane – suma składników mineralnych wynosi powyżej 1500 mg/l – ze względu na wysoką zawartość wodorowęglanów, wapnia i magnezu jest doskonała do codziennego uzupełniania tych składników w organizmie.
Wody średnio zmineralizowane – suma składników mineralnych wynosi od 500 do 1500 mg/l – naturalne pochodzenie składników mineralnych oraz ich optymalny skład wpływa na ich dobre przyswajanie przez organizm.
Wody nisko zmineralizowane – suma składników mineralnych wynosi poniżej 500 mg/l – do picia na co dzień. Zalecane niemowlętom i małym dzieciom oraz osobom starszym.

WODY LECZNICZE
PNaturalne wody mineralne i wody źródlane możemy pić w dowolnej ilości. Tymczasem wody lecznicze (np. dostępne na rynku Zuber czy Słotwinka) działają jak lekarstwo, dlatego powinno się je pić tylko po konsultacji z lekarzem i zgodnie z jego zaleceniami. Woda lecznicza pita sporadycznie, bez zaleceń lekarza, nikomu nie zaszkodzi, ale nie nadaje się do codziennego użytku i gaszenia pragnienia.
WODY STOŁOWE
Są też jeszcze wody stołowe, którym w ogóle nie przysługuje określenie „naturalna”, bo ich skład w toku produkcji ulega zmodyfikowaniu i powstają w wyniku zmieszania naturalnej wody źródlanej lub przefiltrowanej wodociągowej z różnymi składnikami mineralnymi lub z wodą mineralną.Woda zdrowia doda kobietaWybierając wodę do picia, warto zwrócić uwagę, aby nie tylko nawadniała, ale miała dodatkowo działanie profilaktyczne, uzupełniała mikroelementy i biopierwiastki w organizmie.


Podobne artykuły

Wodę można nie tylko pić, ale i jeść. To ważna informacja dla każdego, komu z trudem przychodzi picie kilku szklanek wody dziennie. Każdy składnik pożywienia zawiera jakąś ilość wody, którą możemy zaliczyć do naszego wodnego bilansu.
Jeżeli fontanny młodości naprawdę istnieją, powinny tryskać wodą – czystą i chłodną. Nie może jej nam zabraknąć, jeśli chcemy być zdrowi, szczupli, piękni, pełni energii... To prawdziwie życiodajny i najbardziej dostępny napój.
Gdy odczuwamy pragnienie  nasz organizm informuje nas, że jesteśmy już w niewielkim stopniu odwodnieni. Może boleć nas głowa lub  będziemy roztargnieni. Jak wynika z badań, Polacy bez trudu rozpoznają objawy odwodnienia.
Woda jest źródłem życia, ale i przekaźnikiem zanieczyszczeń, zarówno w środowisku naturalnym, jak i w naszym organizmie. Co zrobić, żeby pełniła tylko tę pierwszą funkcję? Odpowiedzią jest Woda Grandera.
Zapewnia nam zdrowie i witalność oraz wiele przyjemności. Warto więc czerpać energię i radość życia z pluskania się w wodzie, płynnych ruchów ciała wśród srebrzystych kropelek, a także wodnych masaży.
Woda to eliksir życia i najważniejszy składnik pokarmowy. Nie może jej zabraknąć, jeśli chcemy być zdrowi, szczupli, piękni, pełni energii... Oto dziesięć wskazówek dr Doroty Wydro, jak obchodzić się z wodą?

baner Norden Cosmetics

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

Perfect SPA Awards

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj hotel

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj daySPA

Phytomer 300x300

 

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA International

Perfect SPA Hotel 2021 HISZPANIA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 EUROPA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 Świat

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz